Award Categories

Service Provider Categories

ADVISORY/CONSULTANCY: ESG

Finalists:

  • Anthesis Group
  • Sancroft International Limited

ADVISORY/CONSULTANCY: Tax & Compliance

Finalists:

  • Duff & Phelps
  • Macfarlanes

ADVISORY/CONSULTANCY: Fund Finance

Finalists:

  • Cadwalader, Wickersham & Taft LLP
  • Validus Risk Management

ADVISORY/CONSULTANCY: Operations & Technology

Finalists:

  • Holland Mountain
  • RFA
  • Validus Risk Management

FUND ADMINISTRATION: Under $50bn (total assets under administration) 

Finalists:

  • Crestbridge
  • Helvetic Fund Administration Limited
  • Highvern Fund Administrators Limited
  • Mainspring Fund Services
  • Maitland Group

FUND ADMINISTRATION: Over $50bn (total assets under administration) 

Finalists:

  • Alter Domus
  • Apex Group
  • Citco
  • Intertrust
  • IQ-EQ
  • JTC
  • Langham Hall
  • SANNE

FUND ADMINISTRATION: Technology & Innovation

Finalists:

  • Alter Domus
  • Citco
  • Highvern Fund Administrators Limited
  • IQ-EQ
  • MUFG Investor Services

LEGAL (FUND FORMATION)

Finalists:

  • Carey Olsen
  • Goodwin Procter LLP
  • Paul Hastings LLP
  • Travers Smith

RECRUITMENT: Operations/Finance

Finalists:

  • Bower Talent
  • Bronzegate

TECHNOLOGY: Accounting and Reporting Software

Finalists:

  • AST Private Company Solutions, Inc.
  • AtomInvest
  • FIS
  • FundCount
  • Intralinks.com
  • SS&C Advent

TECHNOLOGY: Portfolio Monitoring/Risk Management

Finalists:

  • Colmore
  • eVestment Private Markets
  • Mercatus
  • Validus Risk Management

TECHNOLOGY: Cyber Security

Finalists:

  • ACA Aponix
  • Drawbridge
  • Eze Castle Integration
  • RFA
  • TiG Data Intelligence

TECHNOLOGY: Innovation

Finalists:

  • eVestment Private Markets
  • mnAI
  • RFA
  • Scissero

TECHNOLOGY: Information and Data Provider

Finalists:

  • Intralinks
  • mnAI
  • PitchBook Data
  • Portfolio BI
  • RFA
  • TiG Data Intelligence

FOREIGN EXCHANGE SERVICES

Finalists:

  • Alpha FX
  • Hamilton court FX
  • moneycorp
  • Validus Risk Management

FUND FINANCING

Winner to be announced on the night.

GP Categories

Best CFO Of The Year

Finalists

  • John Rowland, Alchemy Partners
  • Lorna Davies, GHO Capital
  • Steve Darrington, Phoenix Equity Partners
Best COO Of The Year

Finalists:

  • Malcolm Goddard, Zetland
  • Robin Bailey, Pantheon
  • Klas Tikkanen, Nordic Capital
Rising Star

Finalists

  • Dawid Sawicki, Kennet Partners
  • Jackson Heddy, Northzone